Otomatik Makro Uzatma Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Otomatik Makro Uzatma Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Yazar: Mustafa Okunma Sayısı: 1372 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0


Raypro Otomatik Makro Uzatma tüpü; Nikon uyumluda 12mm tüp, 20mm tüp ve 36mm tüp, Canon uyumluda 13mm tüp, 21mm tüp ve 31mm  ile birlikte 3 parçadan oluşur. Tüpler ister tek tek istenirse de kombine bir şekilde üst üste takılarak kullanılabilirler.  Fotoğrafçı, çekmek istediği objeye ve büyütme oranına göre tüpün kalınlığını belirlemelidir. 


Makro tüpleri lensinizin minimum odak mesafesini daha da düşürerek objeye daha fazla yakınlaşmayı sağladığı için net  alan oldukça azalacaktır. Bu durumda hem keskinliğin daha da artması hem de net  alanın genişlemesi için diyafram mümkün olduğunca kısılmalıdır.  Önerimiz  diyaframın f/7.1 ve yukarısı rakam (f/7.1 - f/22 arası) olmasıdır.  


Otomatik uzatma tüplerinde tüm işlevler otomatik yapılabildiği gibi tercihe göre manuel de kullanılabilir .  Makineye önce uzatma tüpü takılır  ve daha sonra lens de makro tüpüne takılır. Netleme; otomatik, manuel  ya da ileri-geri yöntemi ile yapılabilir.  En basit hızlı yöntem: Gözünüzü vizöre dayayın ve çekmek istediğiniz objeye doğru yavaş  yavaş yaklaşın. Vizörden baktığınızda İlk önce flu göreceksiniz ve objeye yaklaştıkça bir noktaya geldiğinizde görüntü netleşecek. Netliği gördüğünüz  o anda denklaşöre bip sesini duyana kadar yarım basın. Bip sesi geldiğinde makine hassas netliği de yapmış demektir. Şimdi denklaşöre tam basabilir ve objenin fotoğrafını çekebilirsiniz.


Yeni başlıyor ve Makro tüpünü ilk defa kullanıyorsanız işin mantığını kavrayana dek mutlaka tüpleri ayırıp sadece 20mm’lik tüple başlayınız. İşin mantığını tam kavradıktan sonra tüplerin ikisini ya da tamamını birden kullanabilirsiniz.


Raypro Otomatik Makro Uzatma tüpleri sayfasına gitmek, incelemek ya da satın almak için BURAYA TIKLAYIN

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap