Manuel Makro Uzatma Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Manuel Makro Uzatma Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Yazar: Mustafa Okunma Sayısı: 8278 Yayınlanma Tarihi 01 Feb 2017 Yorum: 0


Raypro Manuel Makro uzatma tüpü seti; camera adaptörü,  9mm tüp, 16mm tüp, 36mm tüp ve lens adaptörü ile birlikte 5 parçadan oluşur. Tüpler ister tek tek istenirse de kombine bir şekilde üst üste takılarak kullanılabilirler.  Fotoğrafçı çekmek istediği objeye ve büyütme oranına göre tüpün kalınlığını belirlemelidir.

 

Manuel uzatma tüpleri elektriksel bağlantı içermedikleri için makine tarafından tanınmaz (makine lens takılı değil uyarısı verir) ve tüm işlevler manuel yapılır.  Makineye önce uzatma tüpü takılır ve daha sonra lens de makro tüpüne takılır. Netleme; makine M modundayken manuel fokus ve ileri-geri yöntemi ile yapılabilir. En basit hızlı yöntem: Gözünüzü vizöre dayayın ve çekmek istediğiniz objeye doğru yavaş  yavaş yaklaşın. Vizörden baktığınızda İlk önce flu göreceksiniz ve objeye yaklaştıkça bir noktaya geldiğinizde görüntü netleşecek. Netliği gördüğünüz o anda denklaşöre basabilirsiniz.

 


Lensinizin üzerinde diyafram halkası yoksa, lensiniz makineye takılı iken diyafram ayarını yapmalısınız. Diyafram ayarını yaptıktan sonra makineden lensi çıkarıp, makro tüpünü takıp, lensinizi de makro tüpüne  takarak çekime başlayabilirsiniz. Nikon ve Sony’lerde  ise bu işlem yapılamadığı için bundan farklı olarak sağda görseldeki gibi lensin üzerindeki diyafram çubuğu bantlanabilir ve böylece diyafram kısılır.


Not: Yeni başlıyor ve Makro tüpünü ilk defa kullanıyorsanız işin mantığını kavrayana dek mutlaka tüpleri ayırıp ince tüplerden sadece bir tanesi ile başlayınız, kesinlikle hepsini birden kullanmayı denemeyiniz. İşin mantığını tam kavradıktan sonra tüplerin ikisini, üçünü ya da tamamını birden kullanabilirsiniz. 


Lensinizi tüpten çıkarmak için tüpün yan tarafındaki pimi aşağı doğru çekiniz!


Raypro manuel makro tüplerinin kullanımı ile alakalı takıldığınız ve sormak istediğiniz bir sorunuz olursa aşağıda Yorum alanına sorunuzu yazabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır!


Raypro Manuel Makro tüpleri sayfasına gitmek, incelemek ya da satın almak için BURAYA TIKLAYIN

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap